Informace o péči o umělecké výrobky z bronzu
Umělecké předměty z bronzu si cení péči stejně a možná dokonce i více než předměty z jiných kovů
Bronz a tedy i výrobky z něj se nebojí slunečního světla, poněvadž ho nepropouštějí ale odrážejí. Proto se nemusíme bát, že předmět, který zdobí velice dobře ozařovanou sluncem část pokoje, může být poškozen přemírou světla.
Taktéž se tento materiál nebojí i vlhkosti. Zvýšená vlhkost vede po určitém čase ke vzniku patiny – sverázného odstínu. Který získávají bronzové předměty a který múže být modravým.
Hnědavým nebo zelenavým Přičemž to není závada ale naopak přednost, protože dodává uměleckému předmětu ještě větší kouzlo, zdůrazňuje jeho solidní věk a ušlechtilý původ.
Patina
Ba co více, hodně lidí si těžko představuje tyto předměty bez patiny, proto umělci si často vytvářeli pro tyto umělecké předměty zvláštní podmínky, aby dosáhli toho, že se na nich vznikla patina. To všechno znamená, že se lidé, kteří si chtějí koupit bronzové výrobky, nemusejí bát, že čas jim pokazí jejich přitažlivost.
Čas od času se má kterýkoliv bronzový předmětotřít suchým flanelovým hadříkem.
Aby se mu vrátil původní lesk a aby se zabránilo vzniku skvrn, které mohou vzniknout dotykem s bronzem vlhké kůže rukou.
Když nemůžeme pomocí flanelu očistit těžce přístupná místa, pak musíme použit kartáčku s přírodním vlasem a to nejrůznějších rozměrů a s nejrůznější tuhosti vlasů.
Pro předměty s pozlacením nebo postříbřením se mají použit 2 rúžné flanelové hadříky.
Když je výrobek pozlacen, pak si musíte tento předmět vzít do rukou jenom v bavlněných rukavicích. Aby se tím zabránilo ve vzniku otisků prstů na něm.
Když se umělecký předmět skládá z kamene a bronzu, pak je nejlíp si vzít výrobek do rukou za kamen. Protože u kamene nedochází k reakci s kůží rukou tak, jak je to u bronzových výrobků.
Odborníci doporučují, aby se bronzové výrobky čistily nejméně jednou měsíčně.